Радіація може накрити Кубань: експерт розповіла про наслідки теракту на ЗАЕС

До моменту розплавлення активної зони реакторів Запорізької АЕС пройде 27 годин. Якщо ж реактори працюватимуть, цей час скорочується до 3-6 годин.

    Радіація може накрити Кубань: експерт розповіла про наслідки теракту на ЗАЕС

Розплавлення реакторів ЗАЕС можливе через 3 години після відключення живлення / Фото УНІАН, pixabay.com

У разі повної втрати енергопостачання на Запорізькій атомній електростанції та зупинки реакторів до моменту розплавлення їхньої активної зони пройде 27 годин. Якщо ж реактори будуть працювати, цей час скорочується до 3-6 годин. У разі аварії радіоактивна хмара може накрити не лише Україну, а й Кубань, а також Польщу та країни Балтії.

Як розповіла експерт з питань ядерної енергетики та ядерної безпеки Ольга Кошарна в інтерв’ю виданню Obozrevatel, поки Запорізька АЕС працює в об’єднаній енергосистемі, вона може споживати електроенергію для власних потреб, для роботи систем безпеки, насосів і всього іншого. Якщо втрачається зовнішнє енергопостачання, то може статися серйозна аварія, як було на Фукусімі, коли відбулося розплавлення активної зони.

“Але після Фукусіми на ЗАЕС на випадок втрати зовнішнього енергопостачання встановили резервні дизель-генератори, які здатні знімати з реакторів тепло. Однак заковика в тому, що при кожному реакторі є ще й шість приреакторних басейнів витримки, в яких знаходиться відпрацьоване паливо, не рахуючи сухого сховища, де паливо – в контейнерах. Саме тому для того, щоб системи безпеки працювали, потрібно зовнішнє енергопостачання. Згідно з нормативами, дизель-генератори повинні мати запас палива на 10 днів. Скільки на ЗАЕС реально, я не знаю”, – сказала Кошарна.

За її словами, якщо втрачається зовнішнє енергопостачання, дизель-генератори не працюють, то з моменту цієї події до розплавлення активної зони пройде всього лише 27 годин.

“Якщо ж енергоблоки працюють, нехай і не на повній потужності, 800 і 600 мегават, як зараз, то, якщо раптом таке трапляється, системи захисту автоматично спрацьовують, гасять ядерну реакцію всередині блоку, але час до розплавлення активної зони становить 3-6 годин”, – додала експерт.